Odrobaczanie.pl
Robaki
Zagrożenia
Drogi Zarażenia
Oznaki Zarażenia
Profilaktyka
Rady Bayera
Rozrywka
Szukaj

Zoonozy to poważny problem! Nie bądź obojętny. Pomagamy dowiedzieć się jak się przed nimi uchronić? Rozwiązanie jest proste! Wystarczy tak niewiele:
- zachować higieniczny tryb życia
- wykonywać okresowe badania zwierząt
- stosować leczniczo lub profilaktycznie preparaty przeciwpasożytnicze
- dbać o czystość otaczającego nas środowiska.

 

 

 

 

 

Rady

 

 

   Rady Bayera

Kodeks - 10 rad firmy Bayer.

1. Wszystkim właścicielom psów i kotów należy zalecać utrzymywanie higieny rąk po kontakcie ze zwierzęciem.

2. Posiadanie zwierzęcia nie jest warunkiem koniecznym do zarażenia się wieloma chorobami odzwierzęcymi (w tym giardiozą, toksoplazmozą, toksokarozą czy echinokokozą). Należy pamiętać, że człowiek może zarażać się pasożytami zjadając ich formy inwazyjne znajdujące się np. na źle umytych warzywach czy owocach.

3. Nie należy wypuszczać psów i kotów, by załatwiały się w miejscach przypadkowych, nie przeznaczonych do tego celu (np. w piaskownicach, skwerach zabaw dla dzieci i innych miejscach publicznych). Kał po defekacji zwierzęcia powinien być zawsze usuwany przez jego właściciela.

4. Powinno się ogradzać i utwardzać miejsca zabaw dla dzieci.

5. Należy przeprowadzać okresowe badania parazytologiczne kału psów i kotów (na toksoplazmę tylko kotów) dla sprawdzenia, czy nie są one siewcami cyst, oocyst bądź jaj pasożytów. W razie wyniku dodatniego podajemy zwierzętom odpowiedni lek.

6. Szczenięta i kocięta w wieku do 1 roku życia powinny być poddane programowi profilaktycznego odrobaczania w kierunku glistnicy. Należy pamiętać, że jednorazowy zabieg odrobaczania nie przyniesie pożądanego skutku w przypadku toksokarozy o podłożu prenatalnym lub laktogennym.

7. Zapobieganie inwazji tasiemca D. caninum powinno opierać się nie tylko na profilaktycznym podawaniu leków przeciwrobaczych, lecz także na zwalczaniu pcheł, dzięki czemu przerwany zostaje cykl rozwojowy tego pasożyta.

8. Mając na względzie, że pchły mogą rozwijać się w środowisku domowym człowieka, należy pamiętać, że oprócz stosowania preparatów przeciwpchelnych regularne sprzątanie przy pomocy odkurzacza usuwa 15-20% larw i 32-59 procent jaj pcheł.

9. Zwierzęta przed inwazją kleszczy należy zabezpieczać stosując profilaktycznie odpowiednie preparaty.

10. Zarówno u człowieka jak i u zwierząt, jeżeli dojdzie do wkłucia się kleszcza w skórę, należy zadbać by jak najszybciej usunąć go mechanicznie. Można to uczynić chwytając pasożyta pęsetą jak najbliżej skóry i odchylając go na stronę grzbietową wyciągnąć. Miejsce wkłucia należy zdezynfekować. Ważne jest by pasożyta usunąć przed upływem 24 godzin od chwili wkłucia, ponieważ po tym czasie zwykle następuje zakażanie lub zarażanie patogenami zawartymi w przewodzie pokarmowym kleszcza.


 

Źródło: Dobre rady firmy Bayer HealthCare. Bayer Pasożytom STOP. Serwis Molosy.pl, rok 2007. Link: www.odrobaczanie.pl/zoonozy-rady.htm
 

Odrobaczanie.pl ]

Kleszcze | Pchły | Komary | Robaki | Odrobaczanie psów | Advantage | Obroża Kiltix |
 

Copyright © wszelkie prawa zastrzeżone 2002 - 2013 Bayer Sp.zo.o. i  Pupileo.pl i odrobaczanie.pl