Odrobaczanie.pl
wstecz
Glisty
Tęgoryjce
Nicienie Płucne
Włosogłówki
Tasiemiec psi
Tasiemiec bąblowcowy

Zoonozy to poważny problem! Nie bądź obojętny. Pomagamy dowiedzieć się jak się przed nimi uchronić? Rozwiązanie jest proste! Wystarczy tak niewiele:
- zachować higieniczny tryb życia
- wykonywać okresowe badania zwierząt
- stosować leczniczo lub profilaktycznie preparaty przeciwpasożytnicze
- dbać o czystość otaczającego nas środowiska.

 

 

 

 

 Robaki > Tasiemiec psi

Nazwa Łacińska
Dipylidium caninum

Czy występuje u psów i kotów?
Tak

Czy występuje u ludzi?
Tak

W jaki sposób moje zwierze może się zakazić?
Poprzez spożycie pcheł (lub wesz)
Jak zaraża się człowiek?
Podobnie jak zwierzę człowiek zaraża się zjadając pchłę z larwą tasiemca. Dzieje się tak wtedy, gdy zwierzę najpierw wygryza taka pchłę z własnej okrywy włosowej, a następnie liże człowieka lub gdy człowiek całując psa lub kota przypadkowo ja połknie.
Głaskanie zwierząt, a następnie spożywanie pokarmu bez umycia rąk, może także skutkować zarażeniem. Człony maciczne Dipylidium caninum, kształtem przypominają pestki ogórka lub dyni.

Znaki
Zazwyczaj nie ma objawów klinicznych; biały robak składający się z segmentów, jak duże ziarna ryżu. Może być widoczny w kale lub wokół odbytu zwierzęcia, i może powodować podrażnienie (często widoczne jako ślizganie się i przesuwane odbytu wzdłuż ziemi - saneczkowanie), problemy z trawieniem, utratą wagi, itd.
Zwierzęta zarażają się tym pasożytem przypadkowo zjadając pchłę, w której znajduje się postać larwalna tasiemca. Po 2-3 tygodniach od chwili zarażenia zwierzę wydala z kałem pierwsze człony.
Objawy zarażenia u ludzi. U osób dorosłych dipylidioza najczęściej przebiega bezobjawowo. Objawy niestrawności, utrata apetytu, bóle brzucha, a nawet wymioty, obserwowane są zwykle
u dzieci. Inwazję tasiemca wykrywa się badając kał (koproskopia). W kale zarażonego człowieka znajduje się charakterystyczne człony, bądź jaja skupione w grupy po 3-30 sztuk (macica tasiemca tworzy torebki wypełnione jajami).

Ostrzeżenia
Rzadko ludzie mogą zostać żywicielem Dipylidium caninum 

 

 

 

Odrobaczanie.pl ] wstecz ]

Kleszcze | Pchły | Komary | Robaki | Odrobaczanie psów | Advantage | Obroża Kiltix |
 

Copyright © wszelkie prawa zastrzeżone 2002 - 2013 Bayer Sp.zo.o. i  Pupileo.pl i odrobaczanie.pl