Odrobaczanie.pl
wstecz
Glisty
Tęgoryjce
Nicienie Płucne
Włosogłówki
Tasiemiec psi
Tasiemiec bąblowcowy

Zoonozy to poważny problem! Nie bądź obojętny. Pomagamy dowiedzieć się jak się przed nimi uchronić? Rozwiązanie jest proste! Wystarczy tak niewiele:
- zachować higieniczny tryb życia
- wykonywać okresowe badania zwierząt
- stosować leczniczo lub profilaktycznie preparaty przeciwpasożytnicze
- dbać o czystość otaczającego nas środowiska.

 

 

 

 

 

 

 Robaki > Tasiemiec bąblowcowy

Nazwa Łacińska
Echinococcus granulosus,  Echinococcus multilocularis

Czy występuje u psów i kotów?
E. granulosus u psów i lisów
E. multilocularis w lisów, psów i kotów

Czy występuje u ludzi?
TAK

 

Bardzo niebezpieczne, choć rzadko notowane w Polsce tasiemce, występujące w dojrzałej postaci u psów, lisów i kotów. Długość ich ciała nie przekracza kilku milimetrów. Żywicielami pośrednimi dla tych tasiemców są zwierzęta hodowlane i towarzyszące, gryzonie oraz człowiek. W ich narządach wewnętrznych (najczęściej w wątrobie) rozwijają się larwy typu echinococcus.

 

 

W jaki sposób moje zwierze może się zakazić?
E. granulosus - spożycie surowego mięsa lub podrobów z owiec, bydła, kóz i świń lub
E. multilocularis - połykanie gryzoni, takich jak mysz polna lub lemingi
Jak zaraża się człowiek?
Człowiek zaraża się zjadając jaja tasiemców. Sa one zdolne do inwazji natychmiast po wydaleniu członu macicznego z kałem zwierzęcia. Jest to „choroba brudnych rak”. Należy pamiętać, że jaja moga przyklejać się do okrywy włosowej zwierzęcia. Źródło zarażenia mogą stanowić także nie umyte lub źle opłukane warzywa i owoce. W lasach, gdzie stwierdza się u lisów występowanie E. multilocularis, nie powinno się spożywać owoców leśnych bez uprzedniego umycia.

Znaki
Psy - Te tasiemce nie powodują objawów klinicznych u psów


Ludzie - W przewodzie pokarmowym człowieka z jaja wykluwa się larwa zwana onkosfera, która przedostaje się do układu krwionośnego i z krwią wędruje najczęściej do wątroby, choć może lokalizować się także w płucach, nerkach, śledzionie lub w mózgu. Jeżeli jest to larwa E. granulosus to rozwija się ona w formie wolno powiększającego się pęcherza, który wypełnia się płynem zawierającym liczne protoskoleksy (piasek bąblowcowy). Pęknięcie pęcherza, np. na skutek urazu mechanicznego, może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego lub na skutek wylania się piasku bąblowcowego do wtórnej echinokokozy. Z każdego protoskoleksa rozwinie się nowy pęcherz. Takie przypadki kończą się śmiercią zarażonego człowieka. Larwa E. multilocularis wzrasta w wątrobie w sposób naciekowy, przypominający rozwój nowotworu (zresztą jest z nim często mylona). Objawy, które towarzyszą echinokokozie, wynikają z lokalizacji postaci larwalnej.

Ostrzeżenia - niebezpieczny dla ludzi
Człowiek może odgrywać rolę pośredniego żywiciela dla E. granulosus - doprowadza to do poważnego zakłócenia pracy organizmu.

 

 

Odrobaczanie.pl ] wstecz ]

Kleszcze | Pchły | Komary | Robaki | Odrobaczanie psów | Advantage | Obroża Kiltix |
 

Copyright © wszelkie prawa zastrzeżone 2002 - 2013 Bayer Sp.zo.o. i  Pupileo.pl i odrobaczanie.pl